Jak už vyplynulo z mnoha diskusí na blozích Stobklubu, stále bojujeme s chutěmi na sladké.
Je mnoho tipů a rad, jak chutím a nadměrné konzumaci sladkého předcházet, ale pokud bychom přesto všechno neodolali, jak si je dopřát s lepším svědomím?
Velkým nepřítelem je pro nás a naše zdraví cukr a nasycené tuky, kterými jsou některé laskominy a sladkosti doslova napěchovány za současně minimálního zastoupení výživných látek a vlákniny.
Taková sladkost Vašemu tělu příliš nepomůže a to ani v uhašení chuti na sladké. Jediné, čeho docílíte doplněním těchto sladkostí je rozhoupání hladiny cukru v krvi, kdy Vaše tělo brzy po snězení této sladkosti pošle nový signál říkající si o další porci sladkého.
Pokud se tedy rozhodnete dopřát chvilku s nějakou laskominou, pak se pokuste dodržet následující tipy:
-
Vybírejte takové druhy sladkostí, laskomin, které mají uvedeno nutriční složení. Pokud si dáte v cukrárně dortík či koupíte čokoládový bonbonek na váhu, jen stěží budete mít přehled o kalorickém příjmu a živinách, které v rámci dne přijímáte
-
Pokud je nutriční složení uvedeno, hlídejte především gramáž, optimální hmotnost laskominy. Ideální je kupovat malá balení, která člověka nesvádí sníst rodinné balení na posezení. Pokud si například koupíte hořkou čokoládu či nějaké sušenky, sežeňte si takové, které jsou baleny po 1 malém kuse.
-
Nenechte se zlákat pouze názvem, ale prostudujte i složení výrobku
-
Obzvláště podrobně si všímejte obsahu a množství přidaného cukru, druhu a množství použitého tuku
-
Vhodné je vybírat cukrovinky bez polevy, pokud již máte chuť na čokoládu, dají se sehnat produkty nikoli v čokoládové polevě, ale skutečně například v hořké polevě, i tak ale počítejte s vyšší kalorickou hodnotou
-
Zkuste si sladkost naplánovat dopředu, pokud víte, že se bez toho neobejdete, je vhodnější si ji již předem započítat do denního jídelního plánu a pak nebudou hrozit výčitky svědomí, které Vás donutí sníst celou tabulku či celé balení.
-
Ideální je zařazovat laskominy do ranních hodin, tedy např. vybrat cereální sladkost, doplnit tvarohem a zařadit ke snídani či dopolední svačině. Případně si ji můžete dovolit, pokud pojedete na dlouhý výlet na kole apod.
-
Vybírejte sladkosti s co nejvyšším podílem vlákniny, ideální je alespoň 6 g vlákniny na 100 g výrobku
-
Vyberte pouze malé množství sladkosti (cca do 400 kJ na porci) a doplňte bílkovinou, bílkoviny pomáhají zvýšit pocit nasycení, zvyšují specifickodynamický efekt stravy (množství energie, které tělo vydá na zpracování jednotlivých živin) a v neposlední řadě snižují glykemický index celkového pokrmu
-
Glykemický index pomáhá snižovat také kyselé pH, můžete si tedy ke sladkosti dopřát např. vodu s limetkami, citronem, jablečným octem apod.
-
Můžete si sladkost doplnit např. mátovým čajem, který podporuje trávení a díky doplnění tekutin nesníte tak velké množství sladkostí
-
Dbejte na kvalitu surovin použitých ve sladkostech
-
Pozor na light verze, dříve varianty pro diabetiky. Například označení bez cukru neznamená, že je výrobek zcela bez sacharidů, jedná se jen o nahrazení klasického cukru (sacharózy) jiným sladidlem, ale toto sladidlo je většinou stále kalorické.
-
Například bonbony mající označení „bez cukru“, jej nemají kvůli hubnoucím, ale kvůli prevenci zubního kazu, je tedy přidáno jiné sladidlo, které nepodporuje vznik zubního kazu, ale stále je kalorické a pro hubnutí nevhodné.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.